top of page

Yakın Iliskilerimde Ben

10 Haftalık Yaratıcı Yaşantı Grubu

Kendimizi başkalarıyla olan ilişkilerimizde tanır ve var ederiz. Yakın ilişkilerimizde bağ kurarız, zaman zaman da bağımlı oluruz.  Yakın ilişkilerimizde bir “ben” vardır bir de “öteki”, birbirimize ayna olur dururuz.  İlişkilerimizdir bizi büyüten ve geliştiren ve en büyük sıkıntımızdır kendimize bu aynayı bulmak, bulunca da aynadan yansıyanla yüzleşmek…

Kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Yakın ilişki kurmak için benzer insanları mı seçiyorsunuz?

  • Sizi reddedeceklerini düşündüğünüz için gerçekten kim olduğunuzu insanlara göstermekten korkuyor musunuz?

  • Sevdiğiniz insanların sizi terk edip gideceklerine dair yoğun bir kaygı mı duyuyorsunuz?

  • Aslında bir şekilde kusurlu olduğunuzu ve sizi gerçekten tanıyan birinin sizi sevip kabullenmesinin olasılıklı olmadığını mı düşünüyorsunuz?

  • İlişkinizdeki kişinin ihtiyaçlarını kendinizinkilerden önde mi tutuyorsunuz? Böylece ihtiyaçlarınız hiç karşılanmıyor mu – hatta ihtiyaçlarınızın neler olduğunu bile bilmiyor musunuz? 

Bu çalışmada, bugünkü yaşantımıza etkisi olan yakın ilişkilerimizi tekrar hatırlayacağız, yakın ilişki içindeki “ben” ve “ötekini” tanımaya çalışacağız. Birbirlerini nasıl seçtiklerine, nasıl yönlendirdiklerine, nasıl değiştirmeye çalıştıklarına, hayat hikâyelerinin bu seçimleri nasıl etkilediğine bakacağız.

Yakın ilişkilerimizi daha yakından tanıyacağımız bu grupta sanat malzemeleri, doğal malzemeler, heyecan, merak, keyif, hüzün bize eşlik edecek.

Yakın İlişkilerimde Ben yeni.png

KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

“Hep sonucu düşünerek yaşayan ben bu kez sürece izin verdim. İyi ki vermişim. Gerçekten de haftalar geçtikçe ortaya kendimle ilgili bir resim çıkmaya başladı. Bazıları hiç bilmediğim bazılarıyla ayrı ayrı bildiğim ama ilişkilerime etkisini fark etmediğim şeylerdi. Bunları bir resimde bir araya getirmek hem çok keyifli hem de çok faydalıydı.”

“Grup terapisi, daha doğrusu tanımadığım insanların olduğu bir grupta kendini, hislerini açma düşüncesi başta korkunç ve imkansız gözükse de, biraz da diğer katılımcıların cesur tavırlarıyla, alışmak kolay oldu. Hem onların hikayelerini dinleyerek, hem de Yaprak Hanım’ın katkılarıyla geliştim, güzelleştim. Kesinlikle tavsiye edeceğim bir deneyimdi.”

“Zordur yüzleşmek. Kabullenmek, olduğu gibi kızmandan, sevmek kendini güzel bir his…. Gelin.”

“Hissettiklerimizi ve düşündüklerimizi kil veya boyayla ifade ederek sana haline getirmek hislerim ve düşüncelerimle barışmamı sağladı.”

bottom of page